Saturday, June 13, 2009

Warsaw, Poland Gay Pride - June 13, 2009
Program Dni Równości 2009

Zwlekaliśmy trochę z opublikowaniem tego programu, ale jak zwykle nie wszystko udało się dopiąć na czas. Czekaliśmy na propozycje innych organizacji, które mimo składanych już w zeszłym roku deklaracji i licznych spotkań nie przygotowały swoich imprez towarzyszących, „mikro-eventów”, lub o tym nas po prostu nie poinformowały. Dni Równości miały zawsze i mają nadal charakter otwarty i każde wydarzenie związane ze środowiskiem LGBT może być ich częścią.Stąd zapewne niniejszy program będzie na bieżąco aktualizowany w miarę jak będą pojawiały się nowe, często spontaniczne imprezy. Tym niemniej udało się nam zorganizować kilka ciekawych i godnych uczestnictwa imprez. Więcej na stronie parady w dziale "program" (pobierz w wersji skrótowej)

Tegoroczna jego edycja Dni Równości - choć bardzo okrojona w formie, będzie miała miejsce w dniach 06-13 czewca, w tygodniu poprzedzającym Paradę.

Rok 2009 to rok szczególny, obfitujący w okrągłe rocznice.

Mija właśnie 20 lat od obrad zakończenia obrad Okrągłego Stołu, pierwszych wolnych wyborów, zmiany systemu.

W czerwcu mija też 40 lat od pierwszych publicznych masowych protestów przeciw niegodnemu traktowaniu osób homoseksualnych na Christopher Street w Nowym Jorku. Stąd też decyzja Fundacji Równości, aby tegoroczny Festiwal i Parada odbywały się pod hasłem:

"40 lat równości, 20 lat wolności!"

Większość wydarzeń nawiązuje w swojej treści do tych właśnie wydarzeń

Wspólnie z Lambdą Warszawa zamierzamy zaprezentować 4 filmy , które nawiązują bezpośrednio do tych rocznic, opowiadają o problemach przed- i poemancypacyjnych. Odbędą się debaty, w tym jedna w Gazecie Wyborczej, będzie gala Hiacyntów no i oczywiście Parada.


Polish gay community demands more rights


Members of Poland’s gay community have held a march calling for more freedom and equal rights.

This is the eighth parade organised by groups opposed to homophobia and discrimination.

In the past authorities often attempted to stop gay marches from taking place, but organisers say there now appears to be a little more tolerance.

Anti-gay groups held a counter-protest, however, highlighting the deep tension that remains over the issue in Poland.

Next summer Warsaw is due to host the 2010 EuroPride event, which this year took place in Zurich.

euronews - International News - June 13, 2009

http://www.euronews.net/2009/06/13/polish-gay-community-demands-more-rights/Polish gay and left wing parties sympathizers hold up a gay pride flag as they participate in a Gay Parade in Warsaw, 19 May 2007. Gay rights campaigners from Poland and across Europe marched in an annual rally galvanised by what activists say is rampant public and official homophobia in this overwhelmingly Catholic country.
Gay pride activists march in Rome, Warsaw, Zagreb - June 13, 2009

The Associated Press

The Associated Press

No comments: